Sylwester

Laskowski

Wodzirej na wesele bezalkoholowe

Wodzirej na wesele bezalkoholowe

Sylwester Laskowski
Czy jest coś specyficznego, coś szczególnego, co miałoby wyróżniać wodzireja na wesele bezalkoholowe od wodzireja na wesele, na którym alkohol jest?
Moja odpowiedź może być zaskakująca – i tak, i nie.

Zacznę od tej drugiej odpowiedzi – “nie”.

Jeśli tylko przyjmie się za zasadę (a taką sobie przyjąłem), że w ramach prowadzonych wesel nigdy nie upija się gości, nigdy nie organizuje się żadnych zabaw, których sednem jest alkohol, nigdy nie daje się nagród w postaci alkoholu i nigdy nie zachęca się gości do jego picia – to z perspektywy wodzireja nie ma dużego znaczenia, czy wesele jest bezalkoholowe, czy z alkoholem. I na takim i na takim bowiem pewnych rzeczy nigdy ów wodzirej nie robi, a pewne rzeczy stara się zrobić na każdym z nich.

Co więcej nawet wodzireje, którzy specjalizują się w prowadzeniu wesel bezalkoholowych, albo jakoś szczególnie lubią takie wesela prowadzić, w większości przypadków prowadzą wesela, na których alkohol jest. Tak po prostu, statystycznie rzecz ujmując więcej jest wesel, na których alkohol jest, niż takich, na których go nie ma. Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że jest to w mniej więcej w proporcji 1 do 10. Na dziesięć wesel z alkoholem trafia się jedno wesele bez alkoholu.

Nie twierdzę rzecz jasna, że jest to proporcja (choćby w przybliżeniu) właściwa dla każdego wodzireja prowadzącego wesela bezalkoholowe. Nie znam też dokładnych statystyk ogólnopolskich. Nie mniej moje osobiste doświadczenie i doświadczenie znanych mi wodzirejów pokazuje, że ta proporcja jakoś tak się kształtuje.

W czym zatem miałby się różnić wodzirej na wesele bezalkoholowe od wodzireja, na którym alkohol jest? (Tym samym zmierzam do uzasadnienia pierwszej części swojej odpowiedzi, zawartej w słowie “tak”). Sądzę, że różnica dotyczy dwóch kwestii.

Po pierwsze, jak wiemy spotykamy czasem na weselach wodzirejów, którzy jednoznacznie do picia alkoholu namawiają, którzy organizują zabawy, których sednem jest picie alkoholu, którzy alkohol dają jako nagrody w organizowanych przez siebie konkursach. W takim przypadku, jeśli gro repertuaru zabaw wodzireja sprowadza się do takich propozycji, to na weselu bez alkoholu ów wodzirej miałby kłopot.

Po drugie, można przyjąć, że jeśli dany wodzirej nie chce lub nie lubi prowadzić wesel bez alkoholu, to coś istotnego w swej profesji zagubił. Jak bowiem wiadomo – dzieci są mistrzami zabawy. I owi mistrzowie nigdy nie potrzebują alkoholu, by się dobrze bawić. 🙂

Najlepsze dla Was!
– Sylwek, Wodzirej Double Wings

Niebanalne Wesele

Kurs internetowy dla Nowożeńców

Niebanalne Wesele

Kurs internetowy dla Nowożeńców