Maciej

Krysa

O życzeniach dla Pary Młodej

O życzeniach dla Pary Młodej

Maciej Krysa

Życzenia dla Pary Młodej to nieodłączny element każdego ślubu. To piękna tradycja w ramach której chcemy przekazać Nowożeńcom że życzymy im dobrze, że chcemy żeby im się to wspólne życie dobrze ułożyło, że zależy nam by byli szczęśliwi. Jest to też moment w którym wręczamy przygotowane prezenty. Zazwyczaj dzieje się to tuż po zakończeniu ceremonii ślubnej, zaraz po wyjściu z kościoła, lub w miejscu w którym przebiegała uroczystość.

Z wielu względów dobrze jest gdy życzenia składane są właśnie w tym momencie. Bywają jednak okoliczności w których nie wydaje się to najlepszym pomysłem (np. gdy pogoda jest nie sprzyjająca, gdy miejsce nie jest zbyt estetyczne, lub po prostu jest go mało, itp.). Wówczas warto zastanowić się kiedy i gdzie zaprosić gości do składania życzeń. Możliwości jest kilka.

Wszyscy składają życzenia zaraz po ślubie

To najpopularniejszy i najczęściej spotykany wariant. Emocje, zarówno Młodych jak i gości są bardzo świeże, wtedy życzenia smakują najlepiej. Jest to też wygodne dla gości z czysto praktycznego punktu widzenia – pozbywają się „kłopotu” jakim są kwiaty i prezenty, nie muszą już troszczyć się by kwiaty się nie pogniotły a pakunki nie zniszczyły, nie muszą ich nosić do i z samochodu, przynosić do sali weselnej, szukać dla nich odpowiedniego miejsca, itp.

Przed kościołem życzenia składają goście którzy nie będą na weselu, reszta w trakcie wesela

Zazwyczaj gości na ślubie jest więcej niż na weselu – nie wszystkich zapraszamy do weselnej zabawy. Nie ma więc innej możliwości by spotkać się z nimi twarzą w twarz inaczej jak tylko bezpośrednio po zakończeniu ceremonii. Jeśli chcecie zaproponować taki podział to koniecznie ogłoście to tuż przed zakończeniem uroczystości, aby nikt nie był zdezorientowany. Ważne jest by zadbać o to, aby goście czekający na Was na sali nie czuli się niekomfortowo – pomyślcie czy nie będą musieli czekać przed budynkiem na deszczu lub zimnie, uprzedźcie obsługę że goście zjadą się wcześniej. Jeśli przewidujecie długie życzenia przed kościołem rozważcie czy nie zapewnić gościom czekającym na sali przekąsek.

Życzenia w trakcie wesela

Tu pojawia się kilka możliwości:

a) Zaraz po powitaniu chlebem i solą (przed obiadem)

Czyli jeszcze zanim zaczniecie na dobre świętować. To jakby życzenia tuż po ceremonii ślubnej, tylko przeniesione w inne miejsce. To dobry moment, bo jest jeszcze trochę oficjalny (przywitanie chlebem ma taki właśnie charakter), nie czuć jeszcze rozprężenia spowodowanego zabawą. I znów – wygodny dla gości, bo nie muszą dłużej zajmować myśli kwestią prezentów i kwiatów, tylko w pełni oddać się zabawie. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie.

b) Zaraz po obiedzie (przed rozpoczęciem zabawy tanecznej)

Zdarza się że ceremonia ślubna się przedłuża, kościół zimny, na salę weselną daleko, wszelkie okoliczności wskazują za to że warto jak najszybciej zasiąść do ciepłego rosołu – w takiej sytuacji… warto zacząć od ciepłego rosołu 🙂 Czekanie z pustym żołądkiem w długiej kolejce do Nowożeńców w towarzystwie suto zastawionych stołów i zapachów dobiegających z kuchni może zabrać wiele uroku z tych pięknych chwili. W takiej sytuacji rozważcie przesunięcie składania życzeń na czas bezpośrednio po obiedzie (koniecznie jednak niech Wodzirej wyraźnie poinformujcie gości o tym dlaczego i kiedy będzie na to czas). Gdy wszyscy się posilą, ale jeszcze przed pierwszym tańcem, zaproście gości do składania życzeń.

c) Po obiedzie, w trakcie zabawy tanecznej

Bywa i tak że czasu na weselu jest mało i jest obawa że będzie niedosyt zabawy tanecznej. Jeśli nie chcecie dodatkowo zabierać czasu na życzenia w typowej formie (kolejka do Młodych, poza tym nic się nie dzieje), możecie rozważyć zaproponowanie gościom składanie życzeń w określonym momencie podczas zabawy tanecznej. Goście będą mogli podchodzić spontanicznie, nie czekając w kolejce, a Ci którzy jeszcze nie złożyli życzeń, lub już to zrobili, będą mogli bawić się na parkiecie. Pamiętajcie jednak, że przechowywanie prezentów i kwiatów w trakcie imprezy może nie być dla gości zbyt komfortowe.

d) W dowolnym momencie (każdy kiedy chce)

W tym wariancie nie wybieramy konkretnego momentu na składanie życzeń, zakładamy że każdy zrobi to w dowolnie wybranym przez siebie momencie wesela. Wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla osób stroniących od formalizmów, ceniących wolność i spontaniczność. Warto jednak przy wyborze tego podejścia pomyśleć o gościach przyzwyczajonych do pewnych form i rytuałów – chodzi o to by nie czuli się zakłopotani i zdezorientowani brakiem typowej kolejki.

Niezależnie od Waszych preferencji zachęcam Was do dwóch rzeczy:

  1. Przemyśl i zastanów się który wariant będzie najbardziej odpowiedni na Waszym weselu. Wybierz jeden z nich i zaplanuj by być pewnym jak ten moment ma przebiegać.
  2. Zadbaj o to by goście byli dobrze poinformowani i by również wiedzieli jaki jest plan – to pozytywnie wpłynie na ich komfort psychiczny, a w konsekwencji na ich nastawienie do zabawy na Waszym weselu 🙂

Niebanalne Wesele

Kurs internetowy dla Nowożeńców
Niebanalne Wesele

Kurs internetowy dla Nowożeńców